Egész Izland zokog, azt mondják mindennek vége
2020. november 13. 16:16
Sírás, gyász, döbbenet. Az izlandi fociszurkolók talán még most sem hiszik el, mi történt velük a budapesti Eb-pótselejtezőn, ahol a 87.percben még továbbjutásra álltak. Ám a csodálatos magyar válogatott innen fordított, megfosztva Izlandot az Eb-szereplés lehetőségétől.

Az egyik izlandi weboldal közvetlenül a mérkőzés után gyűjtött csokorba néhány véleményt a Twitter segítségével.

A cikk címe sokat mondó: az egész izlandi nemzet sír, és innentől kezdve semmi sem lesz már ugyanaz.

Ezzel utalnak arra, hogy az izlandi aranygenerációnak nevezett társaságnak ez volt az utolsó esélye arra, hogy kijusson egy világversenyre. Mivel az izlandi keretben sok volt az idős futballista, várható, hogy a magyaroktól elszenvedett vereség után visszavonulnak.

Nézzünk akkor most pár Twitter-bejegyzést, amelyek közvetlenül a lefújás után születtek.

A bejegyzésben az áll, hogy ezzel a vereséggel mindennek vége. Ezek a fiúk sok-sok büszkeséget és több nagy kalandot adtak az egész nemzetnek.

Lássuk a következőt:

"Hős teljesítmény azoktól a fiúktól, akik néhány percre voltak az Eb-kvalifikációtól. Ezzel a vereséggel a csapat minden bizonnyal elveszti a szövetségi kapitányát is." A bejegyzés végén pedig ott a rengeteg síró emoji.

"Egész nap válogatott mezben feszítettem. Egyszerűen nem akarom elhinni, ami történt."

Ehhez mi csak annyit teszünk hozzá: az Izland elleni drámai meccsbefejezések mintha a magyar sportolók specialitásai lennének. Emlékezzünk csak a londoni olimpia férfi kézilabda-negyeddöntőjére, vagy a 2016-os labdarúgó-Eb csoportmérkőzésére.

LANTOS GÁBOR írása

Magyarország-Izland: történelmi siker

Az A-válogatott „pótselejtezős” sikere, a Nemzetek Ligája 2018-ban indult sorozatán keresztüli továbbjutás futballtörténelmi érdekességeket, különlegességeket is jelent egyben - írta meg a hivatalos honlapján az MLSZ. Ezekből szemezgettünk.

A magyar válogatott először lesz egymást követő két Eb-végjáték résztvevője is. Az 1964-es és az 1972-es négyes döntőben való szereplés (harmadik, majd negyedik hely) után 2016-ban szerepelt ismét a döntőben (immár huszonnégy csapat egyikeként), majd kijutott a jövő évre halasztott 2020-as tornán is.

Eddig csak egyszer jutott ki a magyar válogatott több selejtező mérkőzést vívva egy nagy tornára.

Az 1964-es Eb négyes döntője előtt hat, az 1972-esé előtt kilenc, a 2016-osé előtt, beleértve a norvégok elleni pótselejtezőket is, tizenkét mérkőzést vívott.

Most az Eb-selejtezőkben nyolcat, majd kettőt a Nemzetek Ligája osztálydöntőjében. (Ezzel kapcsolatban keveset emlegetjük, de tény: a magyar válogatott megnyerte a Nemzetek Ligája 2018-ban indult, első sorozatában az Eb-re kvalifikáló legerősebb négyes (A-út, angolul Path A) négyesdöntőjét.

A világbajnoki részvételek előtt lényegesen kevesebb kvalifikációs mérkőzést vívott a válogatott.A magyar válogatott múltbéli Eb-selejtező mérkőzéseiről az MLSZ TV Archív Youtube-csatornán nézhető meg egy összeállítás.Sok tekintetben hasonlított a csütörtök esti magyar–izlandi mérkőzés a 2016-os Eb-n, Marseille-ben vívott találkozóra.

Az izlandiak ott is Gylfi Sigurðsson egy rögzített játékhelyzetből elért góljával (ott: tizenegyeséből) szereztek vezetést, majd a magyar csapat a 88. percben egyenlített, egy olyan találattal, amely előtt Nikolics Nemanja volt az utolsó előtti érdemi labdaérintő. A hátralévő percekben mindkét mérkőzésen akadt az izlandiaknak egy veszélyes lövése, Marseille-ben Guzmics Richárd blokkolta Eiður Smári Guðjohnsen lövését, most Sigér Dávidról pattant ki a vendégek lövése után a labda – abból indult a győztes gólt hozó akció, szerencsére ez jelentette a legnagyobb különbséget a két mérkőzés között.

Marco Rossi mindössze a harmadik szövetségi kapitány, aki – amikor sikerrel vívta meg a magyar válogatottal egy nagy torna előtt a selejtezőket – már magyar bajnoknak mondhatta magát a klubfutballban. Az elődök Baróti Lajos és Illovszky Rudolf voltak.

Az olasz „Mister” mérlege, beleértve azokat a mérkőzéseket is, amelyeken nem ülhetett a kispadon és Cosimo Inguscio helyettesítette, kivétel nélkül sikerrel, 22 mérkőzésen 11 győzelem, 2 döntetlen, 9 vereség, 55 százalékos mérleg. Még jobb a mérleg tétmérkőzéseken: 11–2–7.Az SZ betű a kulcs? Az 1972-es Európa-bajnoki négyes döntő előtt a magyar válogatott a románokkal játszott Belgrádban a budapesti és a bukaresti döntetlen után.

A harmadik mérkőzés a 87–88. percben dőlt el, Szőke István góljával. A kezdő betű Sz, akár a Szoboszlai névnél.Szoboszlai Dominik a harmadik gólját szerezte az A-válogatott mezében, ez volt az első akciógólja.

Az RB Salzburg támadó középpályása másodszor juttatta ki a magyar válogatottat az Európa-bajnokságra: 2017-ben, ugyancsak Magyarországon, Telkiben, az elitkörben a már tulajdonképpen a hosszabbítást jelentő 83. percben, egy másik északi ország, Norvégia ellen lőtt látványos gólt ugyancsak a tizenhatoson kívülről, szabadrúgásból.

Loïc Nego, aki az első gólját szerezte a magyar válogatottban, ha kerettag lesz, játszhat az Európa-bajnokságon a franciák ellen.

Nego 2010-ben U19-es Európa-bajnok volt, például Antoine Griezmann-nal együtt, beválasztották a torna álomkeretébe. Willi Orbán, korábbi német utánpótlás-válogatott, a Nationalelf ellen készülhet.

- a szerk.

Orbán Viktor: Bravó, fiúk!

A miniszterelnök szerint: „Minden mérkőzés addig tart, amíg meg nem nyerjük!”

Szinte azonnal reagált a kormányfő arra, hogy 2016 után újra kijutott a magyar válogatott a labdarúgó Európa-bajnokságra, amelynek csoportkörében így a nemzeti csapat hazai pályán fogadhatja a francia, a portugál és a német válogatottat.

Bravó, Fiúk! Minden mérkőzés addig tart, amíg meg nem nyerjük!” – posztolta a kormányfő a Nemzeti Sport győzelmi jelentését.